SİNEMİS YAYINLARI

                


 

Prof. Dr. Beyza BİLGİN


1935 yılında İzmir’de doğdu. 1955’te Eskişehir Lisesinden, 1960’ta Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden mezun oldu.
1960-1965 yıllarında Yozgat ve Ankara İmam Hatip liselerinde öğretmen olarak çalıştı. Bu dönemde, aynı zamanda "Türkiye'nin ilk kadın vaizi" olarak camilerde hanımlara fahri olarak vaazlar verdi.
1965’te Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ne asistan olarak kabul edildi. 1971 yılında "İslam'da Eğitimin Temeli Olarak Sevgi" isimli tezi ile Doktor, 1979 da "Türkiye’de Din Eğitimi ve Liselerde Din Dersleri" isimli tezi ile Doçent unvanını aldı. 1988 de “Eğitim Bilimi ve Din Eğitimi” çalışması ile Profesör oldu. 2002 yılında emekli olan Prof. Dr. Beyza Bilgin, Türkiye’de Din Eğitimi dalında ilk profesördür.
Ders kitapları ve bilimsel makalelerinin yanı sıra, aileler ve öğretmenler için dini-kültürel yayınları vardır. "Uluslararası Barış" ve "Kültürlerarası Eğitim" konuları ile özel olarak ilgilenmekte ve fikirlerini ulusal ve uluslararası kongrelerde savunmaktadır. Bu alandaki problemleri ele alan bir dersi, "Kültürlerarası Eğitim" adı ile Türkiye'de ilk defa olmak üzere, Lisans üstü seviyesinde okutmaktadır.
Kadın sorunlarının İslam Dini ile ilgili yönünü araştırmakta ve bu alandaki yanlış uygulamaların düzeltilmesi için çalışmakta, yurt içinde ve yurt dışında konferanslar vermektedir. Ankara Üniversitesi Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı’nda “Dinlerde Kadın” isimli bir dersi yüksek lisans seviyesinde vermektedir.
 

   

 

 

 

 

 

 

 

KİTAPLARI

İSLAM'DA KADININ ROLÜ TÜRKİYE'DE KADIN


Prof. Dr. Beyza BİLGİN

 

...devamı

 

 
KÜLTÜREL ÇEŞİTLİLİK VE DİN

Editör: Remziye YILMAZ

Yazarlar: Prof. Dr. Beyza Bilgin, Prof. Dr. Mualla Selçuk

Prof. Dr. Cemal Tosun, Doç. Dr. Nurullah Altaş Doç. Dr. Mustafa Köylü, Doç. Dr. Hasan Coşkun S. D. N. Mohammed

...devamı